4 sierpnia 2022

Polbiznes

O biznesie w Polsce

Jakie wymogi muszą spełniać zbiorniki na wodę pitną?

Bywają miejsca i sytuacje, w których konieczne jest magazynowanie wody pitnej. Zbiorniki na wodę pitną posiadają m.in. niektóre szpitale, gospodarstwa domowe, rolne, niskowydajne studnie przy ujęciach wód podziemnych czy miejscowości, którym zagraża długotrwała susza. Zbiornik na wodę przeznaczoną do celów spożywczych musi spełniać określone wymagania.

Magazynowanie wody pitnej
Jak każdy produkt spożywczy, także woda posiada określony termin, po którym jej właściwości zaczynają ulegać zmianie. Duże znaczenie dla jej walorów smakowych i zapachowych, przydatności do picia ma:
– lokalizacja zbiornika – powinien stać w chłodnym miejscu, gdzie nie dosięgną go promienie słoneczne,
– okres przechowywania,
– jakość zbiornika.

Jakie wymogi muszą spełniać zbiorniki na wodę pitną?
Do magazynowania wody pitnej służą zbiorniki charakteryzujące się odpowiednim wykonaniem, wysoką jakością materiałów, spełniające restrykcyjne normy oraz posiadające atesty Państwowego Zakładu Higieny. Co oznaczają poszczególne warunki?
1. Odpowiednie wykonanie – zbiornik powinien być odporny na uszkodzenia mechaniczne, działanie różnego rodzaju czynników atmosferycznych oraz na właściwości cieczy. Zbiornik powinien być trwały i szczelny przez długi okres czasu i w każdych warunkach.
2. Wysoka jakość materiałów – zbiornik i wszystkie jego elementy powinny być wykonane z najlepszych materiałów m.in. polietylenu wysokiej gęstości (LLDPE) lub niskowęglowej stali, zabezpieczonej z obu stron antykorozyjną warstwą. W niektórych modelach wewnętrzna strona jest pokryta dodatkową warstwą farby epoksydowej z uszczelnieniem chemicznym lub masą polimerową posiadającą konieczne atesty, że jest całkowicie bezpieczna i może mieć kontakt z wodą do picia.
3. Zbiorniki na wodę pitną muszą posiadać dokument stwierdzający, że w danym produkcie może być przechowywana woda przeznaczona do celów spożywczych – atest PZH oraz a producent zbiorników na wodę pitną powinien posiadać stosowne certyfikaty, że produkt spełnia wszystkie wymagane normy (konstrukcja – Eurokod 1 i Eurokod 3, PN-EN 1993-1:2006/AC:2009 Desing of steel structures).

W zależności od potrzeb i warunków można zainstalować zbiorniki podziemne, naziemne, samonośne zamknięte elastyczne zbiorniki, o różnej pojemności i konstrukcji. Warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy producentów, którzy od lat specjalizują się w danej dziedzinie – ich produkty spełniają wszystkie wymagania, są solidnie wykonane i bardzo często dopasowane do indywidualnych i specyficznych potrzeb klienta.