4 sierpnia 2022

Polbiznes

O biznesie w Polsce

Szczotki walcowe – jakie mają zastosowanie?

Szczotki walcowe mają zastosowanie w wielu procesach przemysłowych, od obróbki metali poprzez przemysł drzewny aż do przemysłu tekstylnego. Są istotnym elementem praktycznie na każdej taśmie. Spełniają bardzo wysokie wymagania. Usprawniają i automatyzują ciąg produkcyjny. Oferta szczotek walcowych jest bardzo szeroka, są zaprojektowane do konkretnych zadań, materiałów i warunków produkcji. Gdzie znalazły konkretne zastosowanie?

Przemysł metalowy

W przemyśle metalowym szczotki walcowe wykorzystywane są do gratowania, odrdzewiania oraz szorstkowania metali ciężkich oraz nieżelaznych. Ponadto doskonale sprawdzają się w wykańczającej obróbce powierzchni. Z powodzeniem stosuje się je do gratowania noży
wielostronnych z węglików spiekanych, a także do usuwania śrutu po śrutowaniu profilów czy płyt w śrutownicach przelotowych.

Przemysł spożywczy

Produkt świetnie sprawdza się w czyszczeniu, a także obieraniu twardych warzyw i owoców. Można także wykorzystać go do polerowania, transportowania czy woskowania produktów spożywczych. Dodatkowo szczotki walcowe zdają egzamin w profesjonalnym czyszczeniu taśm transportowych w maszynach służących do produkcji słodyczy.

Przerób tworzyw sztucznych

Szczotki walcowe świetnie sprawdzają się, jako walce dociskowe w urządzeniach przeznaczonych do perforowania folii. Można je również z powodzeniem wykorzystać do szorstkowania przed spawaniem, powlekaniem czy sklejaniem profilowanych powierzchni. Warto wiedzieć, że z roku na rok coraz większa liczba przedsiębiorstw stosuje omawiane produkty do czyszczenia taśm przenośników z tworzyw sztucznych czy gumy.

Gdzie jeszcze można wykorzystać szczotki walcowe?

Przemysł drzewny

Szczotki walcowe wykorzystywane są w procesie oliwienia, a także czyszczeniu płyt dociskowych i izolacyjnych. Świetnie sprawdzają się również w czyszczeniu desek szalunkowych oraz w gładzeniu i odkurzaniu szlifowanych surowych powierzchni. Wykorzystuje się je do tworzenia struktury powierzchni. Wystarczy w tym celu usunąć miękkie słoje w drewnie. Szczotka walcowa doskonale sprawdzi się przy szlifowaniu lakierowanych powierzchni jeszcze przed końcowym szlifowaniem.

Przemysł drukarski

Szczotki walcowe znakomicie czyszczą folie i płyty offsetowe w maszynach wywołujących. Dzięki nim nawilżane są taśmy papierowe w drukarkach rotacyjnych.

Inne

W przemyśle ceramicznym szczotki walcowe czyszczą stemple w prasach tłoczących płyty ceramiczne. W przemyśle tekstylnym zaś znalazły zastosowanie w rozprowadzaniu runa w maszynach do flokowania.