4 sierpnia 2022

Polbiznes

O biznesie w Polsce

Samoobsługowa myjnia samochodowa – czy częste mycie szkodzi autu?

Samoobsługowa myjnia to miejsce, które można spotkać praktycznie w każdym mieście. Tego rodzaju myjnie pojawiają się też i w mniejszych miejscowościach. Cenione są przez klientów między innymi z uwagi na opcję samoobsługi, a także za to, że skorzystać z nich można praktycznie o każdej porze dnia i nocy. Wystarczy podjechać, wrzucić odpowiednią ilość monet, wybrać program mycia i samodzielnie myć swoje auto. Czy jednak takie mycie nie szkodzi pojazdowi? Jak często można myć, by nie przyczynić się do uszkodzeń powłoki lakieru?

Mycie wodą pod ciśnieniem nie jest groźne dla samochodu

Odpowiadając na to pytanie, warto rozpocząć od tego na czym polega takie mycie. To mycie wodą pod ciśnieniem, oczywiście wodą z dodatkiem aktywnych środków czyszczących lub środków mających na celu nabłyszczenie karoserii. Środki są dla lakieru pojazdu zupełnie bezpieczne, woda pod ciśnieniem również, więc w zasadzie nie ma przeszkód, by myć swoje auto w ten sposób tak często, jak będzie taka potrzeba.

Warto jednak pamiętać, że i woda pod ciśnieniem jest w stanie dokonać zniszczeń, jeśli mycie będzie nieumiejętne. Bardzo ważne jest to, by szczególnie zabrudzone auta na początku opłukać z brudu, wodą pod mniejszym ciśnieniem. Podczas mycia pod ciśnieniem, warto unikać kierowania strumienia wody w kierunku delikatnych, elektronicznych czy materiałowych elementów samochodu. Przed rozpoczęciem mycia zaś trzeba upewnić się, że wszystkie drzwi są pozamykane a szyberdach zasunięty. W ten sposób można także myć silniki, jednak tu zalecana jest szczególna ostrożność, woda pod ciśnieniem może się bowiem dostać do delikatnych elementów silnika, układu zasysania powietrza czy elektroniki.

Podsumowując.

Samoobsługowa myjnia samochodowa to dla samochodu miejsce bardziej bezpieczne niż klasyczna myjnia, gdzie szczotki myjące mają kontakt z karoserią samochodu. W takich miejscach zdarzają się bowiem przypadki urwania przez szczotkę lusterka, anteny samochodowej czy innego słabiej zamocowanego elementu. Częste mycie w takich miejscach może doprowadzić do zarysowania lakieru czy zacierania numerów na tablicy rejestracyjnej. W samoobsługowej myjni nie dochodzi do takich sytuacji. Oczywiście jak wszędzie i w takim miejscu nie można zapominać o rozsądku i myciu pojazdu tek, by nie doprowadzić do usterek czy zniszczeń. Działając rozważnie, w myjni samoobsługowej można każde auto umyć bardzo dokładnie, a nawet często powtarzane mycie nie spowoduje pogorszenia wyglądu karoserii pojazdu ani innych problemów. Warto więc korzystać z takich miejsc. To niedrogi i bezpieczny sposób mycia pojazdów.