4 sierpnia 2022

Polbiznes

O biznesie w Polsce

Kupno automatów tokarskich cnc – o czym należy pamiętać?

Idealne przeniesienie bardzo szczegółowych planów jest niemal niewykonalne przy użyciu ludzkich rąk. Rękodzieło jest w cenie, jednak w przypadku, kiedy dokładność musi być zachowana co do mikrometrów, wtedy automaty cnc okazują się zbawienne. Części wykorzystywane w motoryzacji do poprawnego funkcjonowania muszą być idealnie wykonane.

Dla wszelakich zastosowań

Automat tokarski nabywa się w zależności od potrzeb. Dla zastosowań prywatnych, użytkując urządzenie we własnym garażu, nie ma potrzeby inwestować w olbrzymią maszynę. Dla zastosowań przemysłowych potrzebne będą zdecydowanie większe, oraz mocniejsze narzędzia. W przetwórstwie, w którym urządzenia cnc są wykorzystywane, musi zostać zachowana ciągłość pracy. W przypadku sporadycznej potrzeby wycięcia otworów lub wycięcia odpowiedniego kształtu, wystarczyłoby skorzystać z usług odpowiedniego podwykonawcy.

Dopasowany wybór

Kupno automatów tokarskich może wydawać się z początku bardzo proste. Trzeba jednak zwrócić uwagę na specyfikację, żeby dobrać urządzenie idealne do obrabianego materiału. Najważniejsza jest moc maszyny. Przekłada się ona bezpośrednio na możliwości obrabiania poszczególnych surowców. To jednak nie jedyna informacja na którą należy zwrócić uwagę. Dobierając automat tokarski należy zainteresować się prędkością wiertła. Im większa szybkość obracania, tym sprawniej poradzi sobie z miękkimi materiałami. Jeśli chodzi o metal, tutaj przyda się niska szybkość wiertła.

Dla zawodowców

Urządzenia dla dużych przedsiębiorstw pracują niemalże 24 godziny na dobę. Oznacza to, że muszą być uzbrojone w odpowiedni system chłodzenia, który nie dopuści do przegrzania silników elektrycznych nawet przy najcięższej pracy. Są to maszyny o olbrzymich gabarytach. Jeśli chodzi o obróbkę twardych materiałów, którymi są np. metale, trzeba także dobrać sprzęt pod tym kontem. Zarówno surowiec, jak i wiertło będą się nagrzewały podczas kontaktu ze sobą. Żeby temu przeciwdziałać należy chłodzić miejsce styku.

Kupno automatów tokarskich dla zastosowań niekomercyjnych nie jest niczym trudnym. Zadanie mocno komplikuje się, gdy trzeba wybrać narzędzie do firmy. Im większy zakład, tym bardziej wymagające warunki podczas produkcji. Urządzenia dobierane do takich przedsiębiorstw muszą cechować się dużą mocą, oraz możliwościami pracy przez długi czas. Nie ma niestety nic za darmo. Im większe możliwości, tym bardziej wygórowana cena. Dla niektórych to właśnie koszty jakie trzeba ponieść mogą być najtrudniejszym wyborem przed jakim stanie potencjalny nabywca automatu tokarskiego.