4 sierpnia 2022

Polbiznes

O biznesie w Polsce

Czy sklep z petardami może działać online?

Kupowanie fajerwerków przez Internet staje się coraz popularniejsze. Wygodna forma zakupów i korzystne promocje zachęcają do tego, aby odwiedzać sklepy z petardami online, zamiast stacjonarne stoiska.

Niektórzy mają jednak wątpliwości, czy kupowanie materiałów pirotechnicznych przez Internet jest bezpieczne i w pełni legalne. W niniejszym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości!

Czy sklep internetowy sprzeda fajerwerki każdemu klientowi?

Nie. Zgodnie z polskim prawem, każdy sklep z petardami (bez względu na to, czy działa stacjonarnie, czy online) może kierować swoją ofertę jedynie do osób pełnoletnich.

No dobrze, ale w jaki sposób sklep internetowy zweryfikuje pełnoletność klienta?

To bardzo dobre pytanie. Każdy może przecież zaznaczyć odpowiedź „TAK”, kiedy na ekranie jego komputera w czasie finalizowania zakupu wyświetli się: „Czy skończyłeś 18 lat?”. W wypadku zakładania konta na stronie, można natomiast wpisać fałszywą datę urodzenia.

To prawda, zamówić fajerwerki może każdy. Jednak możliwości udawania i oszukiwania kończą się przy odbiorze paczki. Każdy działający w Internecie sprzedawca materiałów pirotechnicznych warunkuje możliwość zakupu swoich towarów ich osobistym odebraniem. Niemożliwe jest np. skierowanie paczki do paczkomatu.

A w momencie spotkania z zamawiającym wręczający paczkę kurier poprosi klienta o okazanie dowodu osobistego. Jeśli stwierdzi, że ma do czynienia z osobą niepełnoletnią, lub przy zakupie zostały podane fałszywe dane osobowe, po prostu odmówi wydania towaru.

Czy jednak fajerwerki kupione przez Internet będą równie bezpiecznym towarem, co te zakupione stacjonarnie?

Kupując materiały pirotechniczne online nic nie ryzykujesz! Oczywiście, pod warunkiem, że wybierzesz rzetelnego i odpowiedzialnego sprzedawcę.

Sklep z petardami działający w Internecie musi uzyskać te same pozwolenia prawne i spełnić te same warunki, co stacjonarny punkt sprzedaży. Kupienie fajerwerków przez stronę internetową jest tak samo legalne, jak kupienie ich na stoisku na bazarze czy w zaprzyjaźnionym sklepie za rogiem.

Przestrzegający dobrych praktyk sieciowy sklep z materiałami pirotechnicznymi sprzeda Ci produkty wyłącznie oryginalne, dobrze zapakowane i nieuszkodzone. Zadba również o to, by pochodziły one od sprawdzonych dostawców i solidnie zabezpieczy przesyłkę na czas transportu.

Standardem powinny być również obszerne i precyzyjne opisy produktów oraz dobrej jakości fotografie, dzięki którym przed podjęciem decyzji o zakupie będziesz wiedział, na co się decydujesz.